ABD’de işsizlik maaşı başvuruları son iki ayın en yükseğinde

Investing.com – ABD’de işsizlik maaşı başvurusunda bulunan kişi sayısı son haftada 21 bin arttı ve 211 bine çıktı.

İstihdam piyasasında güncel durumu ölçen önemli göstergelerden olan haftalık işsizlik maaşı başvuruları Ocak ayının ikinci yarısı itibarıyla 200 bin tabanı altına indi ve Şubat ayı içinde de 183 bin ile tarihi düşük seviyeye yaklaştı.

Mart ayının ilk haftasına ait rakamlar ise başvurularda artış olduğuna işaret ediyor. 4 Mart haftasında 21 bin kişi artışla 8 hafta sonra başvurular yeniden 200 binin üzerine çıktı.

Gözler tarım dışı istihdamda

Dün açıklanan ADP özel sektör istihdamı Şubat’ta 242 bin ile beklenti üzerinde geldi. Orta ve büyük ölçekli firmaların alım yaptı, küçük işletmelerde ise işten çıkarımın ağırlıklı olduğu veri, beklentilerden iyi geldi.

Bugün açıklanan haftalık başvurularda ise son haftada yükseliş olmasına karşın Şubat ortalamasının düşük olması yarın açıklanacak tarım dışı istihdamın 200 bin üzerinde gelmesi beklentisini destekliyor.

İstihdam verileri, Fed’in faiz politikasında enflasyondan sonra en çok dikkat edilen ikinci gösterge özelliğini taşıyor. 2022’de son 41 yılın zirvesine çıkan enflasyon nedeniyle Fed, sıkı para politikası uygulayarak seri faiz artışları gerçekleştirdi. 2023’ün ilk toplantısında faiz artışı yapan bankanın 22 Mart’ta gerçekleşecek FOMC toplantısında 50 baz puanlık faiz artışı yapması bekleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir