Euro/TL ve dolar/TL rekor tazeledi

Investing.com – Dolar, küresel risk iştahının bu hafta artmasıyla küresel piyasalarda düşüş yaşıyor.

Doların gelişmiş ülke paraları karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi bugün 102,0 seviyesine gerileyerek haftanın en düşüğüne indi.

Dolar endeksi geriliyor

ABD’de SVB Bank’ın iflas etmesi ve Avrupa’da da Credit Suisse başta olmak üzere büyük bankalarda likidite sorunu yaşanmasıyla Mart ayı küresel bankacılık sektörünün sorgulandığı bir ay oldu. Dolar endeksi bu ay mevcut gelişmelerin etkisiyle 105,80 seviyesinden 102,0 seviyesine geriledi ve Şubat ayı başındaki FOMC toplantısı sonrası tüm kazançlarını sildi.

Bugün euro/dolar 1,0927’ye ve sterlin/dolar 1,2385’e çıkarak geçen hafta da test edilen Şubat seviyesine yükseldi. Dolar bugün Japon yeni, Avustralya doları, Kanada doları ve İsviçre frangı karşısında da değer kaybediyor.

Doların günün ikinci yarısında kayıplarını artması ile gelişen ülke paralarında da hareketlenme yaşandı. Bugün günlük bazda en iyi performansı Güney Afrika randı gösteriyor. Merkez Bankasının faizi 50 baz puan artırarak %7,75’e çıkarması da randı destekliyor.

Euro/TL ve dolar/TL rekor tazeliyor

Macaristan forinti ve Güney Kore wonu da günün iyileri olarak öne çıkarken Meksika pesosu ve Malezya ringiti yatay seyrediyor. Günlük bazda TL, gelişen ülke paralarından negatif ayrışarak dolar karşısında sınırlı oranda da olsa değer kaybediyor. Dolar/TL bugün 19,20’ye yaklaşarak rekor seviyeden işlem görüyor.

Euro/dolar paritesinde yaşanan yükseliş ve TL’de yaşanan değer kaybıyla euro/TL bugün 20,96 seviyesine çıkarak tarihi zirveyi gördü. Euro kuru bu ay %5’e yakın primlendi.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir