Fed faizi 25 baz puan artırdı

Kararın oybirliğiyle alındığı belirtilirken; karar metninde enflasyonu düşürmek için ilave sıkılaştırmanın değerlendirileceği belirtildi. Enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiği vurgulanırken; ABD bankacılık sisteminin dayanıklılığına dikkat çekildi ve Fed yetkilileri, enflasyonu yüzde 2 hedefine çekme konusunda kararlılığını vurguladı. 22 yılın en yüksek seviyesine çıkarılan faizin ardından ABD borsaları karışık bir seyir izlerken, brent petrolde düşüş gözlendi. Analistlere göre ise piyasalar bu yıl daha fazla faiz artışı olmayacağını fiyatlamaya başladı.

ENFLASYON HALEN YÜKSEK

Fed’in mesajlarında öne çıkan detaylar şöyle oldu: “Enflasyon yüksek kalmaya devam ediyor. Kredi sıkılaşması ekonomik faaliyetleri baskılayabilir. Bilanço daraltma hızı belirtilen şekilde devam edecek. Ek veriler ve para politikası etkileri değerlendirilmeye sürecek.” Kararın ardından açıklamada bulunan Fed Başkanı Jerome Powell, “Geçtiğimiz yıldan bu yana para politikası önemli şekilde sıkılaştırıldı. Fed, gelecekte yapılacak faiz artışlarında verilere bakarak bir yaklaşım oluşturacak. Gerekirse daha fazla sıkılaştırmaya gidebiliriz. Attığımız adımlar bireyleri ve şirketleri etkilese de her şeyi toplum adına yapıyoruz. Önümüzdeki aylarda faiz artırımı konusunda herhangi bir karar vermedik” dedi.

‘GEREKİRSE BİR ARTIŞ DAHA GELEBİLİR ’

ENFLASYON verilerinin beklentilerden daha iyi geldiğini hatırlatan Powell, önümüzdeki dönemde enflasyonu yakından takip edeceklerini ve ılımlı büyümeyi izleyeceklerini kaydetti. Gerektiği takdirde daha fazla faiz artırılabileceğini vurgulayan Powell, “İki tane daha istihdam ve enflasyon raporu alacağız. Mart 2022’den bu yana 525 baz puanlık faiz artışına gittik. Eylül toplantısı öncesi veriler faiz kararımızı etkileyebilir. Gerekli değerlendirmeleri toplantılarda yapacağız” diye konuştu.  

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x