Olimpiyat şampiyonu atlet Miltiadis Tentoglou kimdir? Tenteglou kaç yaşında, nereli?

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda uzun atlamada altın madalya elde eden atlet Miltiadis Tentoglou, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler için AFAD’a 20 bin Euro bağışta bulundu.  Bu gelişmeyle birlikte Tentoglou’nun yaşamı ve kariyeri merak konusu oldu. İşte ayrıntınlar…

MİLTİADİS TENTOGLOU KİMDİR?

Miltiadis Tentoglou, 18 Mart 1998’de Yunanistan’ın Grebene şehrinde doğdu. 24 yaşındaki sporcu, 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda altın madalya kazandı. Tentoglou, 2022’de, onu ilgili dünya tüm zamanlar listesinde altıncı sıraya yerleştiren 8,55 metrelik mevcut Yunan salon rekorunu atlayarak, Dünya Salon Şampiyonu oldu ve Açık Hava Dünya Şampiyonalarında gümüş madalya aldı. 2018 ve 2022’de arka arkaya iki Açık Hava Şampiyonluğu kazandı. Tentoglou, 2019’da 2023 arasında, erkeklerde art arda üç şampiyonluk kazanarak, beş kez Avrupa Şampiyonu olmaya hak kazanan sporcu oldu. İstanbul’da düzenlenen, 2023 Avrupa Salon Şampiyonası’nda, bir Avrupa Salon Şampiyonası’nda arka arkaya üç uzun atlama şampiyonluğu elde eden tarihteki ilk erkek oldu. 

DEPREMZEDELERE YARDIM

Türkiye Atletizm Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, son olarak İstanbul’da düzenlenen Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda da altın madalya alan Tentoglou, olimpiyatta birinci olurken giydiği çivili ayakkabısını açık artırmaya çıkardı.

Tentoglou’nun çivili ayakkabısı 20 bin Euroya alıcı buldu. Yunanistan Atletizm Federasyonu Başkanı Sofia Sakorafa, bu parayı depremzedeler için AFAD’a yatırdı. İlgili belgeyi Sakorafa, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar’a takdim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir