Singapur, kripto işlemlerine rehberlik için bankalarla çalışıyor

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre Singapur merkez bankası ve polis yetkilileri, bankalara, kripto hesaplarının açılış aşamasında inceleme ve araştırma yaklaşımlarında tek tip standart belirleyebilmeleri için yardım ediyor.

Yaklaşık altı aydır devam ettiği belirtilen projeyle ilgili olarak durum tespiti ve risk yönetimi alanlarındaki en iyi uygulamaların bir özeti niteliğinde olacak sektör raporunun, muhtemelen önümüzdeki iki ay içinde yayımlanacağı belirtilirken ödeme hizmetleri sağlayan firmaları ön plana çıkaracak rapor, stablecoin’leri, NFT’leri ve oyun kredilerini de içerecek.

Singapur Para Otoritesi (MAS), Bloomberg’e yaptığı açıklamada ülkede faaliyet gösteren bankaların, kripto para birimleri veya farklı dijital varlıklarla çalışan firmalarla iş yapmasını engelleyen bir kuralın mevcut olmadığını söylerken kaynaklara göre ise bankalar, risk iştahlarına göre bu tarz müşterilerle çalışıp çalışmayacaklarına karar verecek.

ABD’li düzenleyiciler, kripto para birimlerini bankacılık sektöründen uzak tutabilmek için bir süredir koordineli bir baskı uyguluyor.

Kripto dostu bankalar Signature Bank, Silicon Valley Bank ve Silvergate Bank’in çöküşü, kripto şirketlerinin faaliyetlerine devam edebilmek için bankacılık ortakları ve farklı yargı bölgeleri bulmaları mücadelesine dönüşmüş durumda.

Geçmişte ABD’li düzenleyicilerin şimdi uyguladığı “gölge yasak”, yöntemleri Hindistan gibi ülkeler tarafından denenmişti.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*