USDC, lisanslı banka anlaşmasıyla SWIFT’e alternatif olarak kullanılacak

Investing.com – Bitcoin saklama hizmeti sunan lisanslı banka XAPO Bank, USDC ödemelerine aracılık etmek için sabit kripto para ihraççısı Circle ile iş iş birliğini duyurdu. 

Xapo Bank tarafından yapılan basın açıklamasında USDC ödeme sisteminin banka ağına entegre edilerek SWIFT’e alternatif olarak para transferlerinin internet hızında gerçekleştirme amacı paylaşıldı.

Cebelitarık Mevduat Garanti Programının bir üyesi olan Xapo Bank, diğer bankaların aksine müşterileri için kredi hizmeti sunmuyor. Bir mevduat bankası olarak faaliyet gösteren Xapo, müşterilerinin fonları koruma ve değerlendirme hizmeti sunuyor. 

USDC entegrasyonuyla ilgili açıklama yapan Xapo Bank CEO’su Seamus Rocca şunları söyledi: 

Circle tarafından ihraç edilen USDC, geçtiğimiz günlerde ABD’de bankacılık krizinin SVB’nin çöküşüyle hızlanmasıyla kısa bir süre dolar sabitliğini kaybetti. Zira Circle’ın USDC rezervlerinin 3,3 milyar doları, Silicon Valley Bank’ta tutulduğunun açıklanması, hafta sonuna denk gelen süreçte USDC’nin 0,9 doların altına kadar sarkmasına neden oldu. 

Kısa süre sonra piyasaya verilen güvenin ardından USDC, dolar sabitliğini yeniden korumayı başardı. Ay başında yaşanan bu sürecin ardından Circle, bu hafta Avrupa’da büyüme hedefi doğrultusunda Fransa’da faaliyet göstermek adın lisans başvurusunda bulundu.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir