2014 model Tesla ile 1.9 milyon kilometre yol yaptı, 4 batarya ve 13 motor yedi

Elektrikli otomobillerin sayısı dünya genelinde her geçen gün artarak daha çok hayatımıza giriyor.

Elektrikli otomobil konusunda öncü konumda olan Tesla ise yeni Cybertruc’ını sahiplerine teslim etmeye başlıyor.

Elektrikli otomobillerde en çok tartışılan konu ise menzil ve batarya ömrü. Aslında otomobillerin menzili ve motorların toplamda kaç kilometreye dayanacağı konusu her zaman gündemde yer aldı.

Tartışmalar ilk Tesla modeli olan Roadster’ın piyasaya sürüldüğü 2008 yılından bugüne kadar da hiç bitmezken Tesla ile ilgili Almanya’dan ilginç bir hikâye, hatta çılgınca bir yolculuk haberi geldi.

TESLA İLE 1 MİLYON 900 BİN KİLOMETRE

Almanya’da yaşayan Hansjorg von Gemmingen-Hornberg, 30 bin kilometredeyken ikinci el olarak aldığı 2014 model Tesla Model S P85 ile 1 milyon 900 bin kilometreyi geçti. Çılgın Alman 26 Kasım’da ulaştığı 1.9 milyon kilometrelik mesafenin ardından şimdi 2 milyon kilometreye direksiyon sallıyor.

Alman Tesla sevdalısı arkadan çekişli ve tek motorlu sedan Tesla’sı ile Avusturya, İsviçre, Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Macaristan, Polonya, Slovakya, Çekoslovakya, Belçika, Lüksemburg, Hollanda, Danimarka, İsveç, Finlandiya, Norveç, İngiltere, İrlanda, Çin ve Fas’ı gezdiğini anlatıyor.

4 BATARYA 13 KEZ MOTOR DEĞİŞTİRDİ

Bu süreçte ise tam 4 kez batarya paketi, 13 kez de motor değiştirmiş. Bu da her bir batarya ile ortalama 500 bin kilometre yol yaptığını gösteriyor. Gemmingen-Hornberg günlük kullanımda asla saatte 100 kilometre hızı geçmediğini ve aküyü yüzde 15 ila 70 oranında şarj ettiğini anlatıyor.

VOLVO İLE 5,23 MİLYON KİLOMETRE

ABD’de Irv Gordon 1966 model Volvo P1800 coupe ile 2018’de vefat etmeden önce 3,25 milyon mil yani 5,23 milyon kilometre yol kat etmişti. Irv’nin coupe’si, bu mesafeyi yakalamak için yalnızca motorunu iki kez yenilemek zorunda kaldı.

Elektirikl araçlarda Model S P85 rekor kilometreye ulaşsa da Volvo’nun kilometresine ulaşıp ulaşmayacağı ayrı bir merak konusu. Ve acaba Volvo’nun rekorunu kırdığı güne kadar kaç pil ve motor daha değiştirmek zorunda kalacak?

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x