IKBY’den ‘İran’ açıklaması: Bu dayanaksız saldırılar cevapsız kalmamalı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani İsviçre’nin Davos kasabasında gerçekleştirilen 54’üncü Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) başkent Erbil’de ve Suriye’de İran Devrim Muhafızları tarafından dün gerçekleşen saldırılara ilişkin açıklamalarda bulundu. Barzani, Erbil’e yönelik balistik füze saldırılarını ‘hiçbir nedeni olmayan namertçe bir saldırı’ olarak niteleyerek “Biz bu çatışmanın bir parçası değiliz” dedi.

Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım Araci de İran’ın Erbil’e yönelik saldırısında ‘Mossad karargahının hedef alındığı’ yönündeki iddialarının asılsız olduğunu söyledi.

‘İSTİKRAR İÇİN ULUSLARARASI DESTEĞE İHTİYACIMIZ VAR’

AA’nın aktardığına göre, Davos’ta açıklamalarda bulunan IKBY Başbakanı Barzani, katılımcı şirketler ve yetkililerle IKBY ekonomisinin gelişmesini görüşmek ümidiyle Davos’a geldiklerini belirterek muhtelif ülkelerle ve küresel firmalarla ticari ilişkileri geliştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Barzani, Erbil’e saldırının ‘hiçbir nedeni olmayan namertçe bir saldırı’ olduğunu, saldırıda Iraklı iş adamı Peşrew Dizeyi, kızı ile birkaç vatandaşın hayatını kaybettiğini ve yaralananların da bulunduğunu aktardı.

ABD’nin Irak Hükümeti’nin daveti üzerine Irak’ta olduğunu ve görevlerinin de ‘terörle mücadele’ olduğunu söyleyen Barzani, “Terörizmin sona erdiğini düşünmüyoruz. Dün gece olanlar, bölgedeki istikrarın hala tehlikede olduğunun göstergesidir. Irak’ta ve bölgede bütün olarak istikrarı sağlamak için uluslararası iş birliğine ve desteğe ihtiyacımız var” dedi.

‘IRAK DIŞİŞLERİ’NİN AÇIKLAMASI MEMNUNİYET VERİCİ’

Barzani, IKBY’ye yönelik bu saldırılar ve düşmanlığın hiçbir gerekçesi olmadığını belirterek, “Kürdistan Bölgesi olarak halka hizmet edebilmek ve komşu ülkelerle de barışçıl ilişkilerimizi güçlendirmek için üzerimize düşeni yaptık. Gerçekleşen bu dayanaksız saldırılar da hiçbir şekilde cevapsız kalmamalıdır. Irak Dışişleri Bakanlığı’nın açıklaması da memnuniyet verici” ifadelerini kullandı. Barzani, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uluslararası kamuoyunun da bu günahsız ve çaresiz sivil halka yönelik bu saldırıların durması için yardımcı olmasını bekliyoruz. Ülkemizde barış ve özgürlük içinde yaşamak istiyoruz. Bu saldırıların hedeflerimize ulaşmamız için engel oluşturmamasını temenni ediyorum.”

‘BİZ BU ÇATIŞMANIN BİR PARÇASI DEĞİLİZ’

Barzani, Irak hükümetinin saldırıyı kınayan bir açıklama yayınladığını ve saldırıları soruşturan bir soruşturma ekibinin bulunduğunu belirterek, “Onlar, Ulusal Güvenlik’e taşıyabileceklerine işaret ettiler. Soruşturmanın sonucunu göreceğiz ve sonrasında daha iyi bir fikrimiz olacak” dedi.

“Şaşırtıcı olan, biz bu çatışmanın bir parçası değiliz” diye konuşan Barzani, İran’ın neden IKBY’de, özellikle Erbil’deki sivillere misilleme yaptığını bilmediklerini kaydetti.

Barzani, özellikle İran olmak üzere hiçbir komşularına karşı bir düşmanlık beslemediklerini dile getirerek, “Bu son yıllardaki saldırılardan biri. Geçtiğimiz yıllarda Kürdistan Bölgesine karşı saldırılar da olmuştu. Sebeplerinin ne olduğunu bilmiyoruz fakat öne sürdükleri tüm iddiaları asılsız” diye konuştu. Barzani, IKBY’nin barışçıl bir yer olduğunu ve tek umursadıklarının halka nasıl hizmet verebilecekleri ve bölgeyi nasıl geliştirecekleri olduğunu belirterek, Irak’taki federal hükümetin ve uluslararası toplumun, gelecekte bu saldırıların tekrarını engellemek için gerekli tüm tedbirleri alacağını umduklarını söyledi.

‘IRAK ARAŞTIRMA HEYETİ ERBİL’DE İNCELEMELERDE BULUNUYOR’

Barzani, sözlerini şöyle sürdürdü: “Irak araştırma heyeti Erbil’de incelemelerde bulunuyor. Saldırıyı kınadı ancak kınamakla yetinilmemesini ümit ediyoruz. Bu saldırılar bir daha Irak ve Kürdistan Bölgesinin egemenliğini ihlal etmemelidir. Hedef alınanlar hiçbir siyasi ya da askeri ilişki içinde olmamıştır. Öldürülenler başarılı iş adamlarıydı. Sivil ve masum insanlara bu saldırıları neden yaptıkları sorulmalıdır.”

IKBY Başbakanı Barzani, bir gazetecinin, İran’ın dünkü saldırıda kimi hedef aldığına ilişkin sorusuna ise “Umarım onlara sorabilirsiniz çünkü şimdiye kadar gördüğümüz tek şey, İran tarafından hedef alınan masum siviller” cevabını verdi.

IRAK: MOSSAD KARARGAHININ HEDEF ALINDIĞI İDDİALARI ASILSIZ

Öte yandan, Erbil’de saldırının yapıldığı alanda incelemelerde bulunan Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım Araci de İran’ın Erbil’e yönelik saldırısında ‘Mossad karargahının hedef alındığı’ iddialarının asılsız olduğunu söyledi.

IKBY Güvenlik Konseyi, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun dün gece Erbil’deki birçok sivil yerleşim birimine çok sayıda balistik füzeyle gerçekleştirdiği saldırılarda dört sivilin hayatını kaybettiğini, altı kişinin de yaralandığını bildirmişti. İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan yapılan açıklamada ise Suriye topraklarındaki IŞİD’e ait hedeflerin yanı sıra Erbil’de İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad’ın karargahının balistik füzelerle hedef alındığı ifade edilmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x