Sırt ağrılarının hayatı zindana çevirmesine engel olan 9 alışkanlık

İşte omurga uzmanlarından sırtınızdaki ağrıyı yönetmeye, önlemeye ve hafifletmeye yardımcı olacak bazı günlük alışkanlıklar

GÜNE BİRKAÇ DAKİKALIK HAFİF ESNEME HAREKETLERİ İLE BAŞLAYIN

Esneme, güne başlamanın mükemmel bir yoludur. Vücudunuzu yavaşça hareket ettirin, aşırı hareketlere zorlamayın ve omurganızı uzatmaya, vücudunuzu uzatmaya, karnınızın şişmesi ve kaburgalarınızın tamamen genişlemesi için nefes almaya odaklanarak esneme hareketleri yapın.

ALÇAK TOPUKLU AYAKKABILAR KULLANIN

Ayakkabı seçerken şıklıktan ziyade rahatlığı tercih edin. Bir inçten fazla topuklu ayakkabılar sırtınızdaki baskıyı artırabilir ve yürüyüşünüzü ve duruşunuzu değiştirebilir. Ayakkabılarınız eski ve yıpranmışsa, bu durum yürüme düzeninizde sapmalara neden olabilir ve eklemlerinize daha fazla baskı uygulayabilir, bu da sırt ağrısını daha da kötüleştirebilir

DÜZENLİ OLARAK YÜRÜYÜN

Yürümek sadece kalbinize iyi gelmez , aynı zamanda sırtınızı da rahatlatabilir. Yürümek, sırtınızda birikip sırt ağrısına yol açabilecek gerginliği gidermeye yardımcı olur.

POZİSYONUNUZU DEĞİŞTİRİN

Uzun süre oturmanın sırt ağrısı da dahil olmak üzere birçok olumsuz sonucu vardır. Genel olarak, en azından her saatlik oturmanın ardından ayağa kalkıp hareket etme molası verin. Ancak önemli olan değişimdir ve bütün gün ayakta durmak her zaman daha iyi değildir. Yani ayakta duran bir masa kullanıyorsanız aynı kurallar geçerlidir : Her 20 ila 30 dakikada bir pozisyon değiştirin.

NEFES EGZERSİZİ YAPIN

Nefes almanın stresinizi azaltmanıza ve sinir sisteminizi düzenlemenize yardımcı olabileceğini defalarca duymuşsunuzdur. Bunun aynı zamanda sırt ağrısı giderici olabileceğini de biliyor muydunuz? Nefes almak sinir sisteminizi sakinleştirmeye yardımcı olur ve bu da vücudunuzdaki stresi ve gerginliği azaltır.

DÜZENLİ ESNEME MOLALARI OLUŞTURUN

Gününüze esneme ile başladığınız gibi, özellikle uzun süre ayakta duruyorsanız veya saatlerce masa başında oturuyorsanız, gün boyunca belki beş ila 10 dakikalık küçük esneme seansları da yapmalısınız.

EGZERSİZ YAPIN

Gününüzün ne kadarını oturarak, hareketsiz veya önünüzdeki şeylere odaklanarak geçirdiğinizi bir düşünün. Bu, omuz ve sırt ağrısını daha da kötüleştirebilir. Bu ağrıyı dindirmenin en iyi yolu, uyanıp tüm gün “uykuda” olan kasları güçlendirerek onu dengelemektir. Bunun önüne geçmek için egzersiz yapmak oldukça önemlidir.

BUZ VE ISI TERAPİSİNİ BİRLEŞTİRİN

Bir bölgeye buz uygulamak hassasiyeti ve iltihabı azaltırken ısı, kasların gevşemesine ve kan akışının artmasına yardımcı olur. Her iki seçenek için tek seferde 10 ila 20 dakika süre yeterli olabilir.

UYKU POZİSYONUNUZU DEĞİŞTİRİN

Konfor ihtiyaçlarınızı karşılayan bir yatak ve yastık, ağrıları ve sızıları azaltmanın anahtarı olduğu kadar uyku pozisyonunuz da önemlidir. Yüz üstü yatarsanız sırtınızda daha fazla stres yaratırsınız. Ancak ister yan ister sırtüstü uyumayı tercih edin, dizlerinizin arasına bir yastık kaydırdığınızdan emin olun; bu, omurganızı nötr bir konuma yerleştirecek ve kalça ve sırt eklemleri üzerindeki baskıyı azaltacaktır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x