TİP ve CHP Can Atalay için sokakta: Bekir Bozdağ yuhalandı

İSTANBUL – Gezi Davası tutuklusu ve Hatay Milletvekili Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından Türkiye İşçi Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi protesto çağrısı yaptı.

Protestoya CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, Türkiye İşçi Partisi yöneticileri, Emek Partisi İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, Sol Parti PM üyesi Alper Taş, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Şişli Belediye Başkan adayı Emrah Şahan, İlçe Başkanı Tamer Özcanlı, Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdıl Dara Odabaşı, Başkan adayı Barış Antik de katıldı. Protestoya aynı zamanda pek çok demokratik kitle örgütü de katılım gösterdi.

Tarihi Beşiktaş İskelesi’nde buluşanlar ‘Direne, direne kazanacağız’, Faşizme karşı omuz omuza’, ‘Gün gelecek, devran dönecek, AKP halka hesap verecek’, ‘Her yer Taksim, her yer direniş’, ‘Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz’ sloganları attı.

‘GEZİ DİRENİŞİNİ KARANLIĞINIZLA KİRLETMENİZE İZİN VERMEYECEĞİZ’

İskelede yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“TBMM, Yargıtay eliyle gerçekleştirilen bu darbe girişiminin bir ortağı haline getirilmiştir. Bu saatten sonra bu ülkede herkes çıkıp ben Anayasa’yı da Anayasa Mahkemesini de tanımıyorum diyebilir. Türkiye’de artık bir Anayasa’nın bulunmadığını Anayasal güvencenin de ortadan kalktığını bizzat Meclis tarafından kabul edildiğini görüyoruz.

Bu kararı onaylayanlara sesleniyoruz; bir işe kalkıştıysanız cesaretiniz olsun. Bu hukuksuz kararı Numan Kurtulmuş’un okumaması ve yurtdışına çıkması, adı kumpas davaları ile anılan ve çokça Fettullah Gülen’i övmesiyle tanıdığımız Bekir Bozdağ’ın bu kararı okumasından bir şeyi çok iyi anlıyoruz. Bu hukuksuz karara tüm AKP’lilerin dahi altına imza atmadığını, altına imza atmaktan çekindiğini görüyoruz.

Buradan bu hukuksuz kararın alınmasında en ufak payı olanlara, kararın altına imza atanlara sesleniyoruz. Bu ülkenin tarihinin en şanlı direnişlerinden biri olan Gezi direnişini karanlığınızla kirletmenize izin vermeyeceğiz.”

‘ANAYASAYAL DÜZENE İNANANLARA ÇAĞRIMIZDIR’

CHP İl Başkanı Özgür Çelik, Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesine tepki gösterdi.

Çelik yaptığı açıklamada, “Anayasal düzene inanan tüm İstanbullulara çağrımızdır! Hatay Milletvekili Can Atalay’ın vekilliğinin hukuksuz bir şekilde düşürülmesine karşı hep birlikte sesimizi yükseltiyoruz!” ifadelerini kullandı.

Eylemde, AK Partili Bekir Bozdağ da yuhalandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x